spor

Boks Nedir ve Kuralları Nelerdir?

Boks Nedir ve Kuralları Nelerdir?
yazan mustafa

Boks Nedir?

Boks en sert spor dallarından biridir. İki rakip kişinin belirli kurallar çerçevesinde birbirlerine yumruklarla vurarak verilen puan kazanma mücadelesidir. Boks sporunun temelini yumruklar oluşturduğundan, rakiplerin ellerine giydiği içerisi yumuşak malzemeden oluşan ve şişirilmiş boks eldivenleri ile alınacak darbelerde biraz yumuşatılma sağlanmış olur.

Boks Maçında Puan Nasıl Kazanılır?

Boks profesyonel ve amatör olmak üzere iki bölüme ayrılır ve her iki bölümde de puan, yumruğun dış kısmıyla rakibin bel hizasının üst kısmına vurularak kazanılır. Boksta puanlama yapılırken esas olan her oyuncunun rakibine yaptığı isabetli ve geçerli olan vuruşların sayılmasıdır. Ayrıca oyuncuların yapmış olduğu fauller ve almış oldukları ihtarlar puanlarının silinmesine yol açar. Ayrıca, hakem tarafından üç defa ihtar almak diskalifiye sebebidir.

Boksun Temel Kuralları Nelerdir?

Boks sporu sert bir spor olmakla beraber kuralları da oldukça katıdır. Öncelikle boks müsabakalarında rakibe kafa atmak yasaktır. Yine aynı şekilde tekme atmak, dirsekle vurmak yasaktır. Sporcunun kendi etrafında 360 derece yani tam olarak dönmesi de yasaklar arasındadır.

Rakiplerin birbirlerine bel hizası altında vurdukları her vuruş yasaktır. Boks mücadelesinde rakibe yumruk vurulurken esas olan, yumruğun dışı ile vurmaktır. Avuç içi ile vurmak tamamen yasaktır. Yine aynı şekilde rakibin ensesine, kulağına vurmak da yasaktır. Boks mücadelesi sırasında yere düşmüş olan ve kalkmaya çalışan sporcuya vurmak yasaktır. Boks maçının bu kurallar çerçevesinde yapılması gerekir. Yapılacak olan her bir kural ihlali puan kaybına sebep olur.

Boks Maçının Sonuçları Nelerdir?

Boks müsabakalarında hakemler sporcuların vuruşlarına göre puanlama yapar. En çok puanı alan oyuncu raunt sonunda oyunu kazanmış olur. Yapılan boks müsabakasında darbe alan sporcu yere düşerse hakem 10’a kadar sayar. Bu süre içerisinde oyuncu ayağa kalmazsa veya kalkamazsa nakavt olmuş olur.

yazar hakkında

mustafa

teknoloji meraklısı zât-ı muhterem.

yorum yap