spor

Boks Yapmanın Faydaları

Boks Yapmanın Faydaları
yazan mustafa

Bir spor dalı olan boks, iki rakibin birbirlerine yumrukla saldırması ve savunmaya dayalı olup katı kurallar dahilinde oynanır. Boks sporunun temelinde yumruk olduğundan, oldukça sert bir spor dalıdır. Sert bir spor dalı olması yanında kuvvet, dayanıklılık ve cesaret ister.

Boks Nasıl Yapılır?

Boks iki kişi arasında belirli kurallar çerçevesinde rakibi yumruklayarak sayı almak veya nakavt ile kazanmaktır. Vücudun baş ve gövdenin bel hizasının üstünde kalan kısmının nerede ise tamamına yumruk atılarak puan kazanılabilir.

Faydaları Nelerdir?

Spor yapmanın ne kadar gerekli ve sağlıklı olduğu herkes tarafından biliniyor. Spor dallarından birisi olan Boksta da spor yaparken kaslar güçlenir ve bağışıklık sistemi kuvvetlenir. Boks kişiye öncelikle kendine güven kazandırır. Bununla beraber dayanıklılık, kuvvet, denge ve vücuda esneklik kazandırır. Boks yapan kişiler beslenmelerine de bağlı olarak düzenli olarak antrenman yaparlarsa fiziksel gelişim olarak kas oranları artar. Aynı zaman da eklemler güçlenir ve kemik kütlesi de artış gösterir. Dolayısı ile vücut güçlenir ve kuvvet kazanır. Böylelikle vücudun direnci de artar.

Boksun psikolojik faydaları ise her dövüş başka bir ifade ile maç esnasında rakibi yenmek için taktik geliştirmek, belirli bir strateji geliştirmek gerektiğinden sayısal zekanın gelişimine katkısı bulunmaktadır. Boks yapan sporcular oyun esnasında çok kısa süreler içerisinde hızlı karar almaları gerektiğinden bu durum günlük hayatlarına da yansır ve hızlı karar alma yetenekleri gelişir.

Boksun sporculara yukarıda da belirtiğimiz gibi psikolojik ve fiziksel birçok faydası bulunmaktadır. Ancak faydaları bunlarla sınırlı değildir. Boks yapan kişinin kendini savunma yeteneği artar. Boks sporunu tercih eden kişiler çok yüksek bir tempoda çalıştığından dolayı vücut fazla efor sarf eder ve bu durum sporcunun kilo vermesini sağlar. Ayrıca boks vücudu sıkılaştırır ve sarkmasını önler. Kişinin çevik ve hızlı olmasına katkı sağlar.

yazar hakkında

mustafa

teknoloji meraklısı zât-ı muhterem.

yorum yap