spor

En İyi 10 Boks Hamlesi

En İyi 10 Boks Hamlesi
yazan mustafa

1-Dempsey Roll ve Ceylan Yumruğu: Jack Dempsey’nin geliştirdiği bu hamle bir savunma mekanizmasıdır. Hareketsiz kalınmaz ve vücut sürekli olarak yukarı aşağı hareket ettirilir. Floyd Patterson ise bu hamleyi geliştirerek ceylan yumruğu eklemiştir. Bu ise yumruk vücut aşağıya alındığı sırada ayaklardan destek alarak yukarı kalkmak ve vuruşu yapmaktır.

2-Kafa ve Kroşe: Bu hamle kafayla rakibin itilip hızla art arda kroşeler vurulmasıyla gerçekleştirilir. Rakip kroşelerin nereden geldiğini anlayamayacağı gibi vuruşu yapan da nereye vurduğuna pek dikkat etmez.

3-Rakibi Üzerine Çekmek: Vücut rakibe doğru eğilir ve hamle yapılması beklenir. Rakip hamle yapacağı zaman kafa geriye doğru çekilir ve direkt vuruş yapılır.

4-Vücut Numaraları: Rakibe bir adım uzaklıkta durarak vücut hafifçe bükülür. Böylece hem kafa yumruklara yakın tutulur ve olası hamlelerden korunmak amaçlıdır.

5-Siper: Boksta savunmanın vazgeçilmezlerindendir. Amaç ise rakibin kuvvetli direk vuruşlarını saptırmaktır. Bu nedenle fazla efor gerekmez.

6-Kontrol Kroşe: Bu hamle savunma esaslıdır ancak saldırı için de kullanılabilir. Rakibe psikolojik açıdan zarar verebilmek için yapılmaktadır. Sol ayakla rakibe hamle yapılırken vücut hafif döndürülür ve sağ kolla kroşe vuruşu yapılır.

7-Haymaker: Bu hamle eğer başarılı bir şekilde yapılırsa rakibin nakavt olmasını sağlayabilir. Bir kroşede olduğu gibi aşağıdan yukarıya bütün vücut yumruğun arkasına alınarak gerçekleştirilen bir aparkattır.

8-Bolo Yumruk: Bu hamlede yumruk geniş bir yay çizerek vurulan aparkattır ancak asıl hamle bu değildir. Geniş bir yay çizilmesi biraz zaman alacağı için ve rakibin dikkatinin başka bir yere çekilmesi gerekir.

9-Direkt Vuruş: Bu hamlenin dürtmeyle karıştırılmaması gerekir. Bu tamamıyla saldırı için bir vuruştur ve bütün kuvvet kullanılarak yapılmaktadır.

10-Dürt ve Kavra: Rakibi ilk olarak güçlü bir yumrukla dürtüyor ve daha sonra yaklaşma adımları alınarak kavrama hareketi yapılıyor. Pek çok boks hamlesinde yapıldığı gibi hem saldırı hem defans içeriyor.

yazar hakkında

mustafa

teknoloji meraklısı zât-ı muhterem.

yorum yap