öğrendiklerim

Hacamat Nedir?

Hacamat Nedir?
yazan mustafa

Hacamat; halk arasında son derece yaygın olarak bilinen, beş bin yıllık geçmişe sahip olan bir tedavi yöntemidir. Çok eski Mezopotamya ve Yunan uygarlıklarında da uygulanan bu yöntemi, Peygamber Efendimiz de kendisine uygulatılmış ve halka tavsiye etmiştir.

Çin tıbbına göre vücutta bulunan bazı noktalar dokuyu ve organları tedavi eden iksirlerin üretildiği noktalardır. Bu noktaların; iğne, lazer ve hacamat gibi farklı yöntemlerle uyarılması tedaviyi de beraberinde getirmektedir.

Yapılan araştırmalara göre hastalıkların ana nedeni hücreler ile ortaya çıkan enerjide meydana gelen kilitlenmedir. Bisturi ile cilt yüzeyinde oluşturulan ince çiziklerle bölgede biriken toksinler, metabolik atıklar dışarı akar; hücreler arasında akışı sağlayan kılcal damarların akışkanlık düzeyi artar ve bu sayede enerjideki kilitlenme ortadan kalkar.

Hacamat; ağrılı bir işlem değildir, pahalı ve özel malzeme gerektirmez, anesteziye ihtiyaç yoktur. Bu konuda sertifikası olan her hekim yapabilir, özel uzmanlık gerektirmez.

Son yıllarda hacamatın halk arasında yaygınlaşması ve işlemin ehli olmayan kişiler tarafından yapılması üzerine Sağlık Bakanlığı tarafından Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Daire Başkanlığı kurularak çalışmalara başlanmıştır. Konuyla ilgilenen hekimlere bir sertifikasyon programı düzenlenmiş ve sertifikalı hekimlerin çalıştıkları hastanelerde birim açmalarına müsaade edilmiştir. Bugün ülkemizde birçok devlet hastanesinde bu hizmetlerde faydalanılmaktadır.

yazar hakkında

mustafa

teknoloji meraklısı araştırmayı seven bir zat-ı muhterem

yorumla