teknoloji

Sosyal Medya Fenomenleri Vergi Ödeyecekler

YouTube
yazan mustafa

Milyonlarca insanın saatlerce video izlediği YouTube sayesinde Türkiye’de fenomen olan kişiler artık vergi ödeyecekler. Hesapları üzerinden ürün ve hizmet tanıtımı yaparak gelir elde eden fenomenler artık vergi ödeyecekler. Açıklamayı doğrudan Bakan Naci Ağbal yaptı.

Ağbal “İster gerçek isterse sanal ortamda ticaret yapın, bugünkü kanunlarımıza göre vergi vermek zorundasınız. Bir kişi internette ister kendi sayfasına reklam alsın isterse video çekerek tweet’ler atıp oradan gelir elde etsin, bunlar eğer devamlılık arz ediyorsa ortada bir kazanç var demektir ve verginin ödenmesi gerekir. Vergi kanunlarımızda hiçbir boşluk yok, bunun adına ‘internet fenomeni’ deyin, ne derseniz deyin, ‘Bir şeyler yapıyorum da arada para kazanıyorum’ diyorsa her para kazanan nereden kazanırsa kazansın vergisini ödeyecek” açıklamasında bulundu.

Ayrıca Ağbal, Kim olursa olsun, kazanç doğuran faaliyetleri bu ortamda yürütenlerin hepsi ya kendiliğinden gelip vergi dairesine başvurup mükellef olacak ya da onları biz tespit edeceğiz ve resen kendilerini vergi mükellefi yaparak vergiyi tarh edeceğiz yani onlardan kazandıkları bu paranın vergisi isteyeceğiz” açıklamasını da dile getirdi.

Açıklamaya göre artık fenomenler tanıttıkları ürünlerin ve aldıkları reklamların vergisini devlete ödeyecek.

yazar hakkında

mustafa

teknoloji meraklısı araştırmayı seven bir zat-ı muhterem

yorumla