nasıl yapılır? teknoloji

Telefon Hafızası Temizleme

Telefon Hafızası Temizleme
yazan mustafa

Telefon Hafızası Temizleme

Teknoloji hayatımızın öyle içinde ki, adeta yaşam damarımız. Hal böyle olunca cep telefonları sadece iletişim aracı olmaktan çıkıp, fotoğraftan müziğe, planlamadan hesap işlerine oyuna pek çok beklentiyi tek merkezden çözdüğümüz bir değerler bütünü haline geliyor. Koca koca ofisler de artık akıllı telefonlara sığıyor. Tüm bu ihtiyaçları kısıtlı bir hafıza ile yaptığımızı göz önünde bulundurduğumuzda, telefon hafızası temizleme yöntemleri her kullanıcı için önem taşıyor.

Telefon Hafızası Nasıl Temizlenir?

Yaşadığımız her anı ölümsüzleştirmek üzere elimiz önce telefona gidiyor. Fotoğraf ve videoların yüksek çözünürlüklü yapısı bizi bir süre sonra hafızanın dolduğu uyarısıyla karşı karşıya bırakıyor. Ya bu anıları bilgisayara aktarıp vedalaşacaksınız ya da ücretsiz olarak da faydalanabileceğiniz bulut hizmeti ile verilerinizi güvenceye alacaksınız. Üstelik sadece fotoğraflarınız için değil, telefonunuzda en çok yer kaplayan müziklerinizi, maillerinizi, mesajlarınızı da depolayıp her an ulaşılabilir kılmanız mümkün olacak. Bu sayede telefonunuzun hafızasında epey yer açılacak. Yedeğin yedeği her zaman daha sağlıklıdır. İşimi garantiye alayım derseniz birkaç farklı bulut servisinden hizmet alabilirsiniz. Hatırlatmakta fayda var, buluta erişim için internet bağlantısı şart.

Gereksiz Uygulamalardan Kurtulun

Sadece fotoğraf, video, mail ve müzikleri günah keçisi yapmak doğru olmaz. Android İşletim sistemine sahip telefonların hafızaları 8gb ile 64gb arasında değişkenlik gösteriyor. Hayat kolaylaştıran uygulamalar artıkça hafıza daralıyor. Kullandığınız her uygulamanın telefonunuzun önbelleğinde kayıt altına alınması sorunların başında geliyor. Dolayısıyla zaman zaman önbelleği temizlemek gerekiyor. Ayarlar menüsünden uygulama yöneticisine girerek hangi programın ne kadar yer kapladığını görebilirsiniz. Gereksiz uygulama ve verilerden kurtulmak telefonunuzun hafızasını yükselteceği gibi daha seri olmasını da sağlayacaktır. Öte yandan telefonunuza indirdiğiniz, ancak çok da kullanmadığınız programlardan feragat etmeniz, telefonunuzu sadeleştirecektir.

yazar hakkında

mustafa

teknoloji meraklısı araştırmayı seven bir zat-ı muhterem

yorumla