internet teknoloji

WhatsApp Ne Kadar Güvenli?

WhatsApp Ne Kadar Güvenli?
yazan mustafa

Geçtiğimiz günlerde yaşanan Facebook krizinden sonra WhatsApp hakkında bir değerlendirme yapma isteğinde bulundum. Günlük milyarlarca kişinin kullandığı WhatsApp bir mesajlaşma uygulamasındaki özellikleri kat kat arttırarak kendini aştı. Görüntülü aramasından tutun da story özelliğine kadar birçok özelliği mevcut.

Peki WhatsApp ne kadar güvenli?

Öncelikle WhatsApp güvenliğe çok önem verdiğini belirterek uçtan uca şifreleme olayı gibi değişik güvenlik önlemleri alarak göz sözde iki kişi arasındaki mesajlaşmanın çok güvenli olduğunu dile getiriyor fakat bugün WhatsApp’ın asıl sahibi yine Mark Zuckerberg bu adam hiç arkasına bile bakmadan binlerce kişinin özel bilgisini Cambridge Analytica’ya satmış bir kişi ve biz onlarca fotoğraf, video gibi belkide mahrem içeren onlarca şeyi göz göre göre ellerimizle teslim ediyoruz. Teknoloji geliştikçe insanlar çeşitli hırslar uğuruna birbirinin gözünün yaşına bakmaz oldu.

Sanal ortamda hiç kimseye güvenme gibi bir durum söz konusu değildir. Aşağıdaki videoda binlerce kişinin kişisel bilgilerini sattıktan sonra kendi bilgilerini paylaşmak istemeyen bir adam göreceksiniz. İzleyin ve halen kullanmakta olduğumuz sosyal mecraların aslında ne kadar tehlikeli olabileceğini bir düşünün.

yazar hakkında

mustafa

teknoloji meraklısı araştırmayı seven bir zat-ı muhterem

yorumla