nasıl yapılır? teknoloji

Google Özel Arama Nasıl Kullanılır?

Google Özel Arama Nasıl Kullanılır?
yazan mustafa

Google tarafından geliştirilen Google özel arama özelliği belirlenen kriterlere göre kolay bir şekilde arama yapılmasına imkân tanıyor. Google özel aramanın kullanımı konusunda detayları bu rehberimizde derledik.

Google Özel Arama Servisi Nedir?

İnternet kullanıcılarının web siteleri ve bloglar üzerinde aradıkları içeriğe daha kolay bir şekilde ulaşmalarını sağlayan Google özel arama sayesinde hızlı arama seçeneklerine ve sonuçlarına ulaşmak mümkün hale geliyor.

Google özel arama servisi, kullanıcılar tarafından sitelerine özel bir arama motoru eklenmesini sağlıyor. Bu özelliğin en büyük avantajlarından biri ise arama motorunun belirlenen sitelerde arama gerçekleştirebilmesidir. Yani sitenize bu servis ile eklediğiniz arama motoru, belirlenen kelime ya da kelime gruplarıyla alakalı sonuçların hangi sitelerde aranacağını kişiselleştirebilme olanağına sahipsiniz.

Bu arama motorunun temeldeki çalışma prensibi ise Google kaynaklı oluyor. Yani oluşturulan arama motoruyla aranan kelimeler, aratma yapılan web sitesinin Google’a indeskli olan sayfalarında aranabiliyor. Google indekslenmeyen sayfalar bu arama motoruyla görülemiyor.

Google Özel Arama Motoru Servisi Nasıl Kullanılabiliyor?

Servis kullanıcılara iki şekilde hizmet sağlayabiliyor. İlk seçenek ile belirlenen internet sitesinde ve belirlenen kriterler çerçevesinde düzenlenip kişiselleştirme çalışması gerçekleştirilebiliyor. Bir diğer seçenek ise birden çok sitede kriter ya da öncelik belirlenerek arama işlemi gerçekleştirilebilmesidir. Google özel arama motoru oluşturulduğu zaman bu arama motoru paylaşıma açık bir şekilde oluşturuluyor. Kurulum gerçekleştirildikten sonra arama motoruna filtre, kelime, dil veya ayrıntılar gibi pek çok detay eklenebiliyor.

‘Görünüm ve Tarz’ seçeneğiyle kullanıcılar arama motorunun görünümünü kişiselleştirebiliyor ya da değiştirebiliyorlar. ‘İstatistikler’ seçeneğinde Google Analytics aracılığıyla detaylı raporlar görüntülenebiliyor. Bütün kurulum aşamaları ve seçenekler belirlendikten sonra ‘Herkese Açık URL’ seçeneğinden oluşturulan Google özel arama motoruna ulaşım sağlanabilir ve kurulum aşamasında belirlenen kriterler çerçevesinde arama gerçekleştirilebilir.

yazar hakkında

mustafa

teknoloji meraklısı zât-ı muhterem.

yorum yap