mobil nasıl yapılır?

Telefon Hafızası Nasıl Temizlenir?

Telefon Hafızası Nasıl Temizlenir?
yazan mustafa

Teknoloji hayatımızın öyle içinde ki, adeta yaşam damarımız. Hal böyle olunca cep telefonları sadece iletişim aracı olmaktan çıkıp, fotoğraftan müziğe, planlamadan hesap işlerine oyuna pek çok beklentiyi tek merkezden çözdüğümüz bir değerler bütünü haline geliyor. Koca koca ofisler de artık akıllı telefonlara sığıyor. Tüm bu ihtiyaçları kısıtlı bir hafıza ile yaptığımızı göz önünde bulundurduğumuzda, telefon hafızası temizleme yöntemleri her kullanıcı için önem taşıyor.

Telefon Hafızası Nasıl Temizlenir?

Yaşadığımız her anı ölümsüzleştirmek üzere elimiz önce telefona gidiyor. Fotoğraf ve videoların yüksek çözünürlüklü yapısı bizi bir süre sonra hafızanın dolduğu uyarısıyla karşı karşıya bırakıyor. Ya bu anıları bilgisayara aktarıp vedalaşacaksınız ya da ücretsiz olarak da faydalanabileceğiniz bulut hizmeti ile verilerinizi güvenceye alacaksınız. Üstelik sadece fotoğraflarınız için değil, telefonunuzda en çok yer kaplayan müziklerinizi, maillerinizi, mesajlarınızı da depolayıp her an ulaşılabilir kılmanız mümkün olacak. Bu sayede telefonunuzun hafızasında epey yer açılacak. Yedeğin yedeği her zaman daha sağlıklıdır. İşimi garantiye alayım derseniz birkaç farklı bulut servisinden hizmet alabilirsiniz. Hatırlatmakta fayda var, buluta erişim için internet bağlantısı şart.

Önbelleğe Alınan Haritaları Kaldırın

Sıklıkla geziyorsanız ve bu nedenle telefonunuzdaki harita hafızası arttıysa bunları silerek işe başlayabilirsiniz. Google Maps uygulamasında menü kısmından çevrimdışı bölgelere girdiğiniz zaman bölgelere dokunarak silme işlemini gerçekleştirin.

Senkronize Müzik Listelerini Kaldırın

Sürekli dinlediğiniz müziklerden oluşturduğunuz listeler de akıllı telefonlardaki depolama alanlarının dolmasına neden olabiliyor. Online sayfalardan oluşturulan bu listeleri silmek için Spofity’de kütüphanenize ulaştıktan sonra yeşil renkle sembolize edilen senkronize listeleri silebilirsiniz. Google Play Music ile ayarlar menüsünden bu listeleri kaldırabilmeniz de mümkün.

Video ve Fotoğrafları Kaldırın

4K video çekimlerini sıklıkla gerçekleştiriyorsanız, video ve fotoğrafları silmeniz de akıllı telefonunuzda büyük bir alanın açılmasına imkan sağlayacaktır. Fotoğraf ve videolarınızı tamamen silmek istemiyorsanız da bulut depolama alanlarında verilerin yedeklerini saklayabilirsiniz.

Tarayıcınızdaki İndirmeleri Kaldırın

İnternet aracılığıyla dosya indirme işlemlerini sıklıkla yapıyor ve daha sonra bu dosyaları ön bellekten kaldırmayı unutuyorsanız depolama alanınızda yer açmak için bunları silebilirsiniz. Android cihazlarda ‘İndirmeler’ uygulaması yer aldığı için bu kısma göz atarak kaldırmayı unuttuğunuz dosya ve uygulama verilerini görüntüleyerek silebilirsiniz. iOS cihazlar ise kayıtları saklama konusunda daha ısrarcı olduğu oldukları için sık sık bu kayıtları kontrol ederek silmeniz gerekecektir.

Kullanmadığınız Uygulamaları ve Oyunları Kaldırın

Merak ederek indirdiğiniz oyun ve uygulamaları kaldırmak cihazınızda depolama alanının artışında büyük bir rol oynayacaktır. Bu nedenle menünüzde bir kontrol sağlayarak kullanmadığınız uygulama ve oyunları silmeye başlamalısınız.

yazar hakkında

mustafa

teknoloji meraklısı zât-ı muhterem.

yorum yap