nasıl yapılır?

Windows 10’da Nasıl Yardım Alınır?

Windows 10’da Nasıl Yardım Alınır?
yazan mustafa

Windows 10’da Nasıl Yardım Alınır?

Microsoft firmasının geliştirdiği asistan kullanıcılara Windows 10’da destek sağlıyor. Nasıl kullanıldığına ise rehberimizde yer veriyoruz.

Yapay Zeka İle Windows 10 Yardımı

Microsoft firmasının piyasaya sürdüğü son sürüm işletim sistemi Windows 10, kullanıcılara yeni bir deneyim yaşatmayı hedefliyor. Microsoft yardım sayfasından destek alınabilmesinin yanında, geliştirilmiş olan yapay zekayla birlikte Windows 10 sisteminde karşılaşılan sorunlar hakkında yardım alınması da mümkün hale geliyor. Windows 10 sisteminde nasıl yardım alındığını merak eden kullanıcılar ise bu sistemin detayları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlar.

Mantık olarak Apple cihazlarında yer alan asistan Siri ile benzer bir şekilde çalışan Cortana sistemi, Windows 10 sürümü için geliştirilen bir yapay zeka olarak karşımıza çıkıyor ve kullanıcılar Cortana ile karşılaştıkları pek çok soruna çözüm bulabiliyorlar.

Windows 10 Yardımı

Microsoft firması tarafından geliştirilen sesli yapay zekâ asistan Cortana, Windows 10 ile çalışan bilgisayar sistemlerinde kişisel yardımcı görevini üstleniyor. Günlük işlerin kolaylaştırılması ve Windows 10 sisteminde yaşanan problemlerin kolay bir şekilde çözümlenmesi adına geliştirilmiştir.

Windows 10 sisteminde Cortana kişisel asistanın nasıl etkinleştirildiğine ve kullanıldığına dair kullanıcıların akıllarında sorular yer ediniyor. Uzun bir zamandır Microsoft’un bünyesinde yer alan Cortana kişisel asistanı Windows 10’da kullanılabiliyor. Başlat menüsündeyken F1 tuşuna basıldığı zaman otomatik bir şekilde Bing arama motorunda yer verilen seçeneklere ulaşılabiliyor. Bu aşamada Windows 10’da yardım alınabilmesinin temel adımını da Cortana oluşturuyor. Halo serisinden de aşina olduğumuz bu yapay zekâ sistemi, yazılı ve sesli komutlarla kullanıcılara yardım sağlıyor.

Yapay Zeka Cortana’nın Kullanımı 

Yapay zeka Cortana, Windows 10 yüklü bilgisayar sistemlerinde yer alıyor. Türkçe dil desteği henüz sunmadığı için ‘Bölge ve Dil Ayarları’ menüsünden ‘ABD İngilizce’ seçeneğinin seçilmesi gerekiyor. Bu ayarlamanın ardından aktif hale gelen Cortana’yı, ayarlar menüsünden ‘Cortana’ olarak aratarak aktifleştirebilirsiniz. Sesli komutlarla Windows 10’da yaşadığınız sorunları da böylelikle çözümleyebilirsiniz.

yazar hakkında

mustafa

teknoloji meraklısı zât-ı muhterem.

yorum yap