spor

Boksa Başlamak İçin İdeal Yaş Nedir?

Boksa Başlamak İçin İdeal Yaş Nedir?
yazan mustafa

Boks Nedir?

Boks en sert spor dallarından birisidir. İki kişinin ringde karşılıklı yumruklarla hakem gözetiminde ve belli kurallar çerçevesinde kazanma mücadelesidir. Sporculardan herbirine boksör denir. Boks sporu çok sert ve yumruklarla yapılan bir spor olmasından dolayı içerisi özel olarak şişirilmiş dolgu malzemesinden oluşan boks eldiveni kullanılır.

Boksun Faydaları Nelerdir?

Spor yapmanın insan sağlığına pek çok faydası olduğu bilinmekte ve herkese spor yapması tavsiye edilmektedir. Boks sporunun faydaları psikolojik ve fiziksel faydaları olarak iki başlık altında toplayacak olursak, öncelikle boks yapan kişilerde kas kütlesi artar. Kas kütlesinin artmasına paralel olarak kemikler ve eklemler kuvvetlenir. Doğal olarak vücudun direnci artar ve bağışıklık sistemi güçlenir. Ayrıca boks sporu hem savunma hem saldırı üzerine kurulu bir spor dalı olduğundan, mücadele sırasında kısa zaman içerisinde oyuncunun hızlı bir şekilde strateji geliştirmesi ve karar almasını gerektirir. Bu sebeplerden dolayı boks yapan sporcularda hızlı karar alma yeteneği ve olayları kısa sürede değerlendirme özelliği gelişir.

Boksa Başlamak İçin İdeal Yaş Nedir?

Genel olarak her spor dalında olduğu gibi boks dalında da spora küçük yaşlarda başlanılması önerilir. Ancak her durumda 10 yaşından önce boksa başlanılması önerilmez. Federasyondan lisans çıkartılabilmesi için erkek çocukları için 10 yaş, kız çocukları için en erken 14 yaş şartı aranıyor. Boksa başlama yaşı için 10 yaşın ilerisinde herhangi bir yaşta bu spora başlanılması geç kalınmış anlamına gelmez.

İlerleyen yaşlarda da boksa başlanarak ilerleme kaydedilebilir. Yurt dışında genel olarak çocukları ilkokul yıllarında alıp yatkın oldukları spor dalına göre geliştiriyorlar. Boks karşılaşmaları ülkemizde yaşlara göre minikler, alt minikler, üst minikler, yıldız, genç ve büyükler gruplarından oluşmaktadır. alt minik yaş grupları 11-12 yaş, üst minikler 13-14, yıldızlar 15-16, gençler 17-18, büyükler 18-34 yaş arasından oluşmaktadır.

yazar hakkında

mustafa

teknoloji meraklısı zât-ı muhterem.

yorum yap